Brödskräcken fick ett ansikte

Eftersom jag äter se-mat  blir jag alltid lika fascinerad när en del är rädda för viss mat. Det är strunt samma om det är rädsla för grädde, ris, öl eller grönsaker. Antingen smakar det bra eller så smakar det dåligt och smakar det bra är det nog inte giftigt. Jag får kanske förtydliga här att jag mular alltså inte i mig precis allt jag får syn på utan snarare så att serveras det äter jag det. Igår blev jag dock lite extra fascinerad när jag såg Nyhetsmorgon på TV4. En vältränad tjej vid namn Olga Rönnberg var där för att ge träningstips. Hon är tydligen rätt känd i någon sorts fitness- eller bantarvärld och visst såg hon hyggligt vältränad ut, PT som hon är. Det roliga var att i samma program var en bagare med och då frågade dom Olga om bröd. Varje gång dom nämnde bröd var det som om Olga blivit petad på med en grisfösare. Hon gjorde lustiga ljud och hoppade till. Visserligen åt hon en minimal bit av brödet som serverades utbristandes ”men åh, det är söndag idag” men hon verkade skräckslagen.

Jag minns inte exakt vad hon svarade på frågan om vad hon tyckte om bröd men det var något i stil med att det var gott men inget man åt varje dag och med en titt neråt på kroppen. Och sen var hon tvungen att flika in att hon hade minsann smakat på en kaka hon blev bjuden på medan hon väntade innan programmet. Wow, du kunde äta en kaka Olga. Just då kände jag att jag är glad för att jag äter kakor när jag är sugen på dom och att jag inte behöver göra en poäng av det.

Om hon nu jobbar med träning och ska föreställa väldigt vältränad så borde hon väl inte vara rädd för bröd? Eller en kaka? Hon gillar alltså bröd men tränar inte nog mycket för att klara av att förbränna någon macka om dagen? Jag tror baske mig att jag ska ta med mig Olga ut på några tremilspass med lite fart i och så ska hon få smaka av det goda brödet jag bakade igår för det blev riktigt bra. Jag lovar dig Olga att du kommer att vara hungrig efter ett träningspass med mig!

Jag brukar inte raljera om enskilda personer och jag hoppas att Olga inte tar illa upp men hon blev plötsligt ett ansikte för ett fenomen som jag sett alldeles för mycket av. Mat är inte farligt. För mycket mat och för lite rörelse, det är däremot farligt.

Ha det,

Mackan – jag är inte rädd för brödet

About these ads
Taggad , , ,

51 reaktioner på “Brödskräcken fick ett ansikte

  1. Karin skriver:

    Word!
    /är inte heller rädd för bröd. Eller öl. Eller annan mat ;-)

  2. B-M Nilsson skriver:

    Klokt skrivet Marcus!

  3. Peter N skriver:

    Om nu öl är ”flytande bröd” som många säger, borde då inte bröd vara ”öl i fast form”? Men jag blir inte glad och uppsluppen (och inte så lite vacker, om jag får säga det själv) när jag käkar ett par mackor så det kan inte stämma?

  4. bollfokus skriver:

    Ja, där sa du något. Tyskt bröd är rejält mycket bättre än svensk industribröd har jag förstått.

  5. Helena skriver:

    Har du bakat bröd – och inte delat med dig till dina bloggläsare? :-) Ibland kan man nästan luras tro att enskilda livsmedel är djävulen själv. Det där med helhetstänk är svårt ibland…

  6. M. Nilsson skriver:

    Har i helgen botat snuva med kakor och kaffe. Funkar skeetabra nu är benen igång igen och kakorna de har nog brunnit upp och är i kakhimlen

  7. MoA Lanta skriver:

    Läste din blogg medans jag tuggade i mig min frukost.. 2 skivor fruktbröd med smör och ost och en stor mugg te med mjölk och honung.. Då är jag varken pinnsmal, tjock, supervältränad eller otränad. Bara mest lagom och sugen på gott bröd helt enkelt. =)

  8. Björn skriver:

    Well said! Vad gjorde man utan mackor? – helst hembakat!
    Jobbigt med alla dessa tvärsäkra människor med sina olika religioner.

  9. Alexandra skriver:

    Fantastiskt härligt inlägg! Skrattade högt när jag kom till grisfösaren. Mitt i prick!

  10. Var inte det här ett ganska onödigt inlägg?

    Du hade kunnat få fram precis samma poäng, att en brödfobi (eller annan omotiverad livsmedelsfobi) är ohälsosam och onödig, utan att spy din galla över Olga Rönnberg. Hade du enbart fokuserat på brödet istället för hur Olga väljer att lägga upp sin diet hade det kunnat bli en givande diskussion istället för folk som slår varandra om ryggen i kommentarerna och tänker ”Ja, höhö, hon är dum hon!”

    Du skriver att du inte brukar raljera om enskilda personer, och jag förstår inte varför du gjorde det i det här inlägget.

    • maramackan skriver:

      Nej jag brukar inte raljera om enskilda personer men jag gjorde här ett undantag eftersom Olga är representant för effektiv viktnedgång. En vältränad och framgångsrik tjej som är förebild för massor av människor. Och i rollen som förebild tyckte jag att hon skötte sig dåligt genom att oja sig om bröd och med både minspel och i det hon sa låta förstå att det är något något man ska undvika.

      Men ja, det kanske var ett onödigt sätt att få fram min poäng.

  11. Ja nog var det ett ganska roligt inslag i ett övrigt intressant inslag, men tycker även att programledaren spädde på det lite med tron om att alla äter LCHF nu för tiden, ganska skrattretande.

    Och minerna deras när herr Boudet berättar att han inte tränar, äter bröd och är smal ändå, priceless! :D

  12. AKA skriver:

    Bra rutet. Äta bör man annars dör man och det är klart att det ska va gött att leva

  13. [...] hela inlägget här. Jag skrattar fortfarande och tar en kaka [...]

  14. David skriver:

    Hårdbantade brön blir ofta lite tunna.

  15. Lite kunskap vore inte fel! skriver:

    Ditt inlägg visar bara att du inte är insatt i den senaste forskningen som visar att mjöl inte är nyttigt och bröd därför något man bör överväga att ta bort ur kosten, Fytinsyran gör att tarmen får svårare att ta upp mineraler ur maten tex och väldigt väldigt många får IBS av mjöl. Ganska många lider av glutenintolerans. Blodsockerhöjningen efter intag av bröd är snabbare än vid socker, vilket inte är bra för personer med insulinresistens tex. Högt insulinvärde är korrelerat med inflammationer och övervikt samt höga kolesterolvärden.
    http://www.bokus.com/bok/9789172412408/brodberoende-hur-vetet-gor-dig-fet-och-skadar-din-halsa/

    Att träning gör det möjligt att äta utan att tänka på hur mycket man stoppar i sig är också något som naturligt smala ofta hävdar. Det räcker med att titta på alla ivriga motionärer som inte är smala för att inse att det kanske inte är så enkelt. Genuppsättningen påverkar även här: De som är naturligt smala kanske tex inte är insulinresistenta och de kanske även har en metabolism som fungerar bättre än för dem som faktiskt går upp i vikt av ett par brödskivor om dagen trots daglig träning. Forskningen om hur bakteriestammarna i tarmen påverkar hur mycket av energin som tas upp av kroppen är ännu i sin linda men den kommer troligen att revolutionera synen på övervikt och på vilken mat vi bör äta för att optimera vår hälsa. http://www.smittskyddsinstitutet.se/smittskydd/arkiv/2008/nr-3-2008/bakterier-kan-orsaka-fetma/

    • maramackan skriver:

      Tänk vad enkelt livet vore om alla forskningsrapporter pekade åt samma håll. Jag må sakna kunskap om innehållet i alla forskningsrapporter men äter, tränar och är glad. Vad sägs om en gemensam löptur och diskutera mer på djupet? För jag kommer inte att köpa boken du länkar till.

    • A skriver:

      Och underbyggd kunskap är bättre… Man ska inte blanda ihop populärvetenskap med grundlagd vetenskap. Ca 0,3 % av sveriges befolkning är inte ”ganska många”(källa celiakiförbundet). Jag skulle verkligen vilja vet var man hittar den banbrytande informationen att ”väldigt, väldigt många får IBS av mjöl”. Det är ju ett helt nytt vetenskapligt rön, eftersom man hitintills kommit fram till att det beror på en störning i nervsystemet. Närmare bestämt i kommunikationen hjärnan-tarmarna. Själv lider jag både av IBS och nedsatt sköldkörtelfunktion, men äter bröd. Däremot har jag personligen klarar inte av fullkornsfibrer samt alla ärt och -baljväxter som man enligt brödnedspråkarna bör må fantastiskt av. All kost passar inte alla, men de flesta. Vi som har ät-handikapp får hitta vår form utan att klanka på andra. I övrigt kollade jag upp din bok. Visserligen skriven av en läkare, men rönen är inget han publicerat i vare sig Science, Medical Journal eller övrig vetenskaplig skrift som även har nätupplaga. Bara för att man har en utbildning är inte allt man säger sant/belagt. Man får helt enkelt äta det man mår bra av. Tänk, pyramiderna är byggda på bröd :)

  16. Lite kunskap vore inte fel! skriver:

    Och är därmed föraktfull mot alla människor som kämpar som djur med sin träning och kost utan att ha dina medfödda förutsättningar. Tro mig. Det vore mycket enklare att äta bröd…

    Hur kan det komma sig att asiater klarar sig jättebra utan vetemjöl men sedan utvecklar alla västerländska livsstilssjukdomar så fort de börjar äta vetebaserad kost?

    Själv har jag tränat flera timmar varje dag i åratal utan att gå ned i vikt fast jag blev aldrig överviktig, men inte heller smal som i före 30. Sedan visade det sig att jag hade både glutenintolerans, insulinresistens samt fel på sköldkörteln. När jag slutade med bröd och pasta gick jag ned 5 kg på en månad utan att ändra något annat i kost och träning… Men du kan ju fortsätta att håna dem som inte funkar som du.

    • maramackan skriver:

      Jag kommer aldrig någonsin håna sjuka människor. Har man intolerans mot något är det något helt annat. Det du har intolerans mot är alltså inte farligt för alla utan för just dig. Nötter är inte farliga för alla, däremot för nötallergiker. Ledsen om du tog det som ett hån men jag har lite svårt för anonyma kommentarer och diskuterar hellre med den jag vet vem det är och allra helst under en löptur eller över en öl.

  17. Lite kunskap vore inte fel! skriver:

    Det är det du gör ändå eftersom det visar sig att allt fler människor inte tål vete… Kanske inte som i mitt fall men för att de blir insulinresistenta och inte kan hålla vikten. Sverige är fullt av mack- och kakberoende människor. Bättre då att äta annan mat. Varför håna öht?

    • maramackan skriver:

      Och jag tycker att friska människor kan äta en blandad kost som inte behöver utesluta sånt man tycker om. Samt röra på sig. För övrigt tycker jag att jag raljerade snarare än hånade.

      • Lite kunskap vore inte fel! skriver:

        och hur många är inte lite sjuka av den extremt kolhydratrika kosten vi äter idag? Det intressanta är ju att den västerländska kosten skapar en massa sjukdom som inte finns i kulturer där man inte äter socker och mjöl öht. Dessa folk håller sig smala utan att springa marathon… De kompenserar inte sitt sockerberoende med långa löprundor utan äter balanserat hela tiden… Det tycker jag är något att propagera för istället för att springa långlopp och förstöra sina leder.

  18. Hanna skriver:

    Orthorexia Nervosa?

  19. David skriver:

    Sumobrottare är både asiater och välnärda.

  20. MB skriver:

    Inte visste jag att man funnit orsaken till den rubbning i tarmen jag haft sedan 20 år tillbaka?!Vilken sensation, min IBS har jag fått av mjöl alltså?! Konstigt då att den inte blivit bättre trots att jag uteslutit mjöl ett antal år….

  21. C skriver:

    Inslaget var så jäkla roligt…vilken jobbig sitts hon hamnade i bredvid en bagare…..
    Mindre roligt är att det börja bli jobbigt att hitta på middagar varje dag för det är många saker man bör avstår ifrån….hm eller inte..

  22. [...] I söndags var coola Olga Rönnberg i TV4 gav träningstips. I studion var även en bagare som älskade sitt bröd. Olga fick frågan om vad hon tycker om bröd och ganska ärligt och uppriktigt svarade hon att det inte är något hon äter varje dag, utan att börja rabbla argument mot bröd i vardagen (det finns MÅNGA, det står jag för – även om jag faktiskt ska baka i helgen!). Hon åt en bit och berömde brödet. Och TACK OCH LOV för att hon åt! Hon har ändå blivit så häcklad för sin lite återhållsamma inställning till bröd på bloggar den här veckan. [...]

    • maramackan skriver:

      Du ska säga vad du tycker och tycker du att bröd är något som inte går att ha i vardagen så får du göra det. Jag tycker att det funkar alldeles utmärkt och tycker mig vara i bra form när jag äter det jag gillar och rör på mig mycket.

  23. Henke skriver:

    Nu tror jag i och för sig inte att Olga valde att mer eller mindre avstå brödet på grund av att hon inte kunde förbränna det hon isåfall hade stoppade i sig, utan att anledningen var mer av arten ”jag mår bättre utan bröd, därför väljer jag så klart att avstå”.

    Ungefär av samma anledning som jag oftast väljer att avstå spannmål, det tillför mig inget…och gör mer skada än nytta…

  24. Tobbe skriver:

    Mackan, (just i samband med detta inlägg är det ju faktiskt ett skitkul smeknamn..);

    Med tanke på vissa av de ”mothugg” du fått med anledning av dett inlägg, vilka gör anspråk på den absoluta sanningen, så kom jag att tänka på ett citat som kan vara på sin plats när det inte verkar vara lönt att resonera…

    “Listen, smile, agree, and then do whatever the fuck you were gonna do anyway.”
    (Robert Downey Jr)

    /Tobbe

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s

Följ

Få meddelanden om nya inlägg via e-post.

Join 762 other followers

%d bloggers like this: